Aktualności

wróć do Aktualności

AOI-3D w służbie kontroli jakości dla Klientów JM Elektronik

30 marca 2021

W JM elektronik kluczową wagę przywiązujemy do wysokiej jakości. Naturalnym oczekiwaniem Klienta jest, że nabywa produkty w pełni sprawne, a w przekazywanych mu partiach liczba NOKów wynosi zero

Nowoczesne technologie produkcyjne, wiedza technologów i doświadczenie pracowników produkcji pozwalają się do takich wyników zbliżyć, jednakże chcąc mieć pewność najwyższej jakości stosuje się zaawansowane rozwiązania technologiczne wpierające kontrolę.

Ponieważ w procesie technologicznym montażu powierzchniowego SMT są pewne sytuacje, gdy pomimo poprawnego rozłożenia pasty, wysokiej precyzji układania elementów na PCB i precyzyjnej kontroli temperatury
i czasu trwania wygrzewania w piecu rękawowym, może dojść do powstania pakietu NOK, w firmach dbających
o jakość stosuje się AOI – automatyczną inspekcję optyczną. Firma JM elektronik od lat korzysta z tej technologii w swoim zakładzie produkcyjnym i tym bardziej warto się pochwalić, że jesienią 2020 roku przeprowadziliśmy upgrade procesu AOI do wersji 3D.

W poprzednio stosowanej kontroli optycznej – 2D – istniały teoretyczne luki, które eliminuje proces kontroli optycznej w trzech wymiarach.

AOI-3D umożliwia pomiar i inspekcję wszystkich realizowanych w AOI-2D potencjalnych defektów: rotacja, polaryzacja, zmostkowanie, brak komponentu etc – a oprócz tego realizuje także pomiar i inspekcję w trzeciej płaszczyźnie, dzięki czemu wykrywa podniesione wyprowadzenia, podniesione komponenty, czy efekt tombstone dla elementów typu chip.

Zrealizowana przez JM elektronik inwestycja pozwala naszej firmie zapewnić Klientom najwyższą jakość a jednocześnie redukuje koszty procesów kontroli jakości.

Wbudowane w AOI-3D algorytmy Sztucznej Inteligencji AI pozwalają na wdrożenie maszynowego procesu „uczenia się” podczas wykonywania inspekcji, dzięki czemu zaangażowanie personelu obsługi, a więc i koszt pracy, wraz ze wzrostem wolumenu kontrolowanych pakietów spada. Wybrane przez JM elektronik urządzenie do kontroli optycznej 3D wyróżnia się także wielokrotnie wyższą wydajnością, jak stosowane uprzednio.