Aktualności

wróć do Aktualności

Lutuj selektywnie elementy THT w zautomatyzowanym, powtarzalnym procesie!

11 września 2021

Wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów rozbudowaliśmy w 2019 roku nasze zasoby produkcyjne o linię do selektywnego lutowania falą. Poznaj zalety tej technologii i korzyści, jakie we współpracy z JM elektronik odnoszą Klienci EMS.

Wymieszanie elementów SMD i THT na tej samej płytce jest powszechne. Montaż SMT ma swoje przewagi, lecz w sytuacjach, gdzie element ma być poddawany naprężeniom (jak złącza), gdy jego masa lub gabaryty są znaczne (jak transformatory) lub gdy nie może zostać poddany bezpośredniemu wpływowi wysokiej temperatury pieca rozpływowego (jak ogniwa, czujniki, superkondensatory) konieczny okazuje się montaż THT.

JM elektronik przez lata doskonalił swoje doświadczenie montażu pakietów w technologii mieszanej, gdzie przylutowane uprzednio elementy SMD są skutecznie chronione przed temperaturą linii lutowania laminarnego maskami umieszczonymi wraz z PCB w ramkach lutowniczych.

Jesteśmy w tej dziedzinie ekspertami.

Jednakże z myślą o korzyściach naszych Klientów rozbudowaliśmy nasz park maszynowy o zaawansowaną linię do lutowania falą selektywną.

Co naszym Klientom daje możliwość montażu elemtnów THT z wykorzystaniem automatu do lutowania selektywnego?

Istotną przewagą jest możliwość przyspieszenia procesu wyprodukowania pierwszych wyrobów o całe tygodnie. Stosowanie masek/matryc w linii laminarnej wymaga ich wcześniejszego opracowania pod konkretny wyrób, zamówienia, wykonania i przetestowania, co zajmuje cenny czas.

Drugim argumentem przemawiającym za wykorzystaniem automatu do lutowania selektywnego jest niższy koszt uruchomienia produkcji dla mniejszych partii lub przy wdrażaniu nowego wyrobu. Za maski/matryce trzeba bowiem zapłacić nawet wówczas, gdy pierwsza seria wyrobów jest krótka i nie ma gwarancji, że zostanie powtórzona. 

Posiadana linia do selektywnego lutowania falą jest wyposażona w dwa moduły lutujące – dwie osobne pompy z dyszami zanurzone w jednym tyglu. Nasi pracownicy chętnie objaśnią Państwu podczas rozmów o wdrożeniu nowego wyrobu do produkcji jakie korzyści z tego wynikają.

Przy lutowaniu elemtnów THT z zastosowaniem linii laminarnej elementy SMD musiałyby być skupione na jednym obszarze, aby je skutecznie osłonić maską przed temperaturą lutowania. Zastosowanie linii do lutowania selektywnego umożliwia wzajemne przemieszanie elementów – zakres oddziaływania temperatury z dysz jest niewielki – co otwiera Klientom nowe perspektywy projektowe.

Lutowanie selektywne odbywa się w osłonie gazu ochronnego, co wyraźnie poprawia jakość połączeń.

Serdecznie zapraszamy Klientów do sprawdzenia, o ile w ich przypadku, można skrócić czas i koszty realizacji zlecenia produkcyjnego przy wykorzystaniu naszej linii do selektywnego lutowania falą.