Artykuły

wróć do Artykuły

Friendshoring, a JM elektronik jest bardzo przyjazny

3 lutego 2023

Lockdown ogłoszony w Chinach, napięta sytuacja wokół Tajwanu oraz wojna na Ukrainie zagrażają stabilności globalnych łańcuchów dostaw tak obecnie, jak i w przyszłości. Początkowo próbowano zminimalizować ryzyko za pomocą procesu reshoringu, tj. przenoszenia produkcji z powrotem do kraju macierzystego, jednak szybko okazało się to niewystarczające.

Friendshoring zapewnia stabilizację

Poznaj rosnący trend friendshoringu 

Rosnącą zyskał proces friendshoringu, czyli przenoszenia produkcji do krajów zaprzyjaźnionych. Według informacji p. Larsa Gutheila, dyrektora generalnego Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej AHK w 2021 r. odnotowano dwukrotny wzrost zainteresowania firm niemieckich produkcją w Polsce. 

Przedsiębiorcy za główne atuty Polski wskazują przede wszystkim gęstą sieć dobrze wykfalifikowanych dostawców, dostępne know-how, niskie koszty pracy oraz wyższa efektywność względem południa Europy. Inwestycjom zagranicznym sprzyja także aktualny kurs Euro do Złotego. 

Także nasza firma odnotowała wzrost zapytań pochodzacych z zagranicy, w tym z Niemiec. 

Friendshoring daje zyski

Czy niemieccy przedsiębiorcy mogą się mylić? 

Potwierdzeniem atrakcyjności regionu, w którym operuje JM elektronik, jest niedawna decyzja koncernu Mercedes-Benz o zainwestowaniu w budowę fabryki samochodów dostawczych w Polsce ponad 1,3 mld Euro. Inwestycje firm z niemieckim kapitałem w Polsce opiewają na ponad 40 mld Euro (dane za 2021 r). 

Więcej informacji>>

Również produkcja elektroniki w Polsce niesie za sobą wiele korzyści. JM elektronik dysponuje najnowszymi technologiami i wykfalifikowaną, efektywną kadrą przy konkurencyjnych kosztach pracy. Inwestowanie w kraju Unii Europejskiej pozwala ponadto na większą pewność, iż dostawy towarów nie są zagrożone. 

Zapraszamy do współpracy z naszą firmą. Posiadamy referencje od uznanych zagranicznych przedsiębiorstw. Chętnie pomożemy Państwu w umocnieniu Państwa pozycji rynkowej.