Artykuły

wróć do Artykuły

Czy Niemcy mogli się mylić czyniąc z Polski swoją fabrykę?

26 maja 2022

Friendshoring – przenoszenie produkcji do krajów Europy Środkowej, w szczególności Polski, nabiera tempa. Do Polski w ramach przenoszona jest produkcja z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów UE, w szczególności z Niemiec, ale wyraźny jest także powrót produkcji dotychczas realizowanej w Chinach, celem skrócenia łańcuchów dostaw.

Chiny bowiem ponownie przeżywają trudności związane z lockdownami. Polityka „Zero toleracji dla COVID” dla Omikron nie sprawdza się. Pierwsze dane statystyczne za 2022 rok pokazują, że jest to najgorszy kwartał dla Chińskiej gospodarki od 30-lat. 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-15/china-s-key-economic-data-to-show-price-paid-for-covid-zero

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-16/more-than-180-companies-say-they-ve-been-hit-by-china-lockdowns

https://www.money.pl/gospodarka/dwie-najwieksze-gospodarki-swiata-wysylaja-niepokojace-sygnaly-chiny-w-glebokim-kryzysie-6763135873215264a.html

https://www.ft.com/content/6bf52409-fe31-4f57-ae24-f2bd9146a698

Pomimo wojny na Ukrainie wielkość inwestycji w Polsce rośnie, a do Polski przenoszone są zasoby firm z Rosji i Białorusi. Przykładem mogą być inwestycje w Polsce firmy Apple czy Google. W marcu firma Google dokonała rekordowych zakupów nieruchomości w Warszawie na potrzeby rozwoju swojej działalności w Europie.  

https://www.rp.pl/finanse/art36012671-inwestorzy-juz-nie-panikuja-szykuja-sie-nowe-projekty-w-polsce

Polska okazała się krajem odpornym na kryzys uchodźczy z Ukrainy. Ekonomiści podkreślają, że obywatele Ukrainy szukają w Polsce pracy, a nie świadczeń socjalnych, przez co rynek pracy staje się atrakcyjny dla przedsiębiorców, a presja płacowa związana z inflacją jest niższa. Pozytywny wynik dla gospodarki ma także wzrost wewnętrznego popytu, związanego z koniecznością zaopatrzenia w środki do życia kilku milionów osób więcej. Ruszają także prace nad przebudową budżetu UE, której celem ma być dofinansowanie ponoszonych przez Polskę kosztów migracji z Ukrainy. 

https://www.ft.com/content/0300afa5-3166-4feb-9207-73f494c23063

Polska okazała się także krajem odpornym na rosyjskie działania hybrydowe. Na granicy z Białorusią zbudowano już kilkuset kilometrowe ogrodzenie uniemożliwiające nielegalną migrację i utrudniające prowokacje. Wojsko polskie zbiera bardzo dobre oceny. USA zwiększyły swoją obecność militarną w Polsce. NATO udowodniło swoją siłę odstraszania, co skłoniło Finlandię i Szwecję do sporządzenia formalnego wniosku o przyjęcie do paktu. Polska nie stoi w obliczu kryzysu energetycznego – ma własne zasoby węgla, a dostawy ropy i gazu są zdywersyfikowane. 

To wszystko sprawia, że coraz większą popularnością cieszy się friendshoring. Dlatego w najbliższych dniach planowana jest kolejna misja gospodarcza JM elektronik w Niemczech. Spotykać się będziemy z naszymi Klientami i firmami zainteresowanymi nawiązaniem współpracy.  Zapraszam do kontaktu zwrotnego osoby zainteresowane naszymi możliwościami produkcyjnymi i ofertą. JM elektronik znajduje się na południu Polski, w bezpośredniej bliskości autostrad A4 i A1 oraz dwóch lotnisk, w regionie historycznie związanym z przemysłem, w szczególności elektronicznym. Nasze ponad 30-letnie międzynarodowe doświadczenie biznesowe stawiamy do Państwa dyspozycji.